Palatul Cotroceni: sportivii medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice vor fi decorați de Klaus Iohannis Recomandat

Sportivii medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris vor fi decorați. Ceremonia va avea loc miercuri, Palatul Cotroceni. Sportivii vor fi decorați de președintele Klaus Iohannis.

Potrivit Administrației Prezidențiale, România a încheiat participarea la Jocurile Paralimpice cu un bilanț impresionant: Alexandru Bologa a câștigat o medalie de aur la para judo, clasa J1, categoria -73 kg, iar Camelia Ciripan a obținut bronzul la para tenis de masă, simplu feminin, categoria WS6. De asemenea, Daniel Vargoczki s-a clasat pe locul 7 la para judo, iar Eduard Novak, la para ciclism, a înregistrat două locuri 7 și un loc 10, înainte de a se retrage din competiție.

În competiția olimpică, România a obținut 9 medalii - 3 de aur, 4 de argint și 2 de bronz - și s-a clasat pe poziția 23 în clasamentul pe națiuni. Medaliații acestei ediții sunt:
- David Popovici (aur la 200 m liber)
- Florin Enache și Andrei Cornea (aur la dublu vâsle masculin)
- Simona Radiș, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereș, Adriana Adam, Maria Lehaci, Ancuța Bodnar, Roxana Anghel, Magda Rusu și Victoria Petreanu (aur la barca de 8+1 feminin)
- Simona Radiș și Ancuța Bodnar (argint la dublu vâsle feminin)
- Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel (argint la dublu rame feminin)
- Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen (argint la dublu vâsle feminin, categoria ușoară)
- Mihaela Cambei (bronz la haltere feminin, categoria 49 kg)
- David Popovici (bronz la 100 m liber)
- Ana Maria Bărbosu (bronz la gimnastică artistică, sol)
România a avut și alte rezultate notabile, inclusiv patru clasări pe locul 4 și trei pe locul 5.